Informace k porodu: Které jsou opravdu důležité?

Je to jednoduché. Potřebujete informace přímo pro vaši situaci. Jak se připravit, nachystat, co všechno dopředu udělat, aby konkrétně vám porod běžel hladce. A taky aby vás nebolel.

Aby porod tolik nebolel, tak musíte udělat spoustu věcí ještě před porodem, během těhotenství.  Takže správná předporodní příprava nespočívá jen ve sbírání těch správných informací, ale je nutná i praktická a individuální příprava.

Připravujeme se na spokojený porod, ne na komplikace

Aby příprava na porod byla efektivní, tak je potřeba přestat se dívat na porod jako na nemoc, a učit se tak patologické stavy v těhotenství a při porodu. K porodu totiž nepotřebujeme negativní informace, které se vás pravděpodobně ani netýkají. A pokud týkají, tak je stejně nebudete řešit. Protože je bude muset rozpoznat i řešit tým odborníků z daného oboru.

Jsem přesvědčen, že pro správnou přípravu k porodu potřebujete pozitivní informace. Potřebujete vědět, co udělat, aby konkrétně vám takové stavy vůbec nenastaly. Aby to prostě šlo mimo vás. Patologickým stavům se totiž nevyhneme, když o nich budeme mluvit a probereme si, jak přesně vypadají.

Vyhneme se jim, když uděláme vše pro to, aby konkrétně vám nenastaly. Proto je důležité, aby každá správná předporodní příprava nabízela informace, které budou i individuální. A budou se vás opravdu týkat. Jedině tak lze odstranit vaše slabá místa, která by vašemu spokojenému porodu mohla bránit.

Předporodní kurzy Brno

Informace, které potřebujete

Které informace třeba potřebujete? Tak například téma „složení mateřského mléka“, ani „výhoda a přínos kojení“ vám nepomůže v tom, jak po porodu dobře nastartovat kojení.

Kojit chce dnes každá maminka. Jenže každá neví, co udělat pro to, aby kojení dobře fungovalo. Neví, že základ dobrého kojení je strava plná živin a rytmus odpočinku (ne jen „technika“ kojení). Mateřské mléko vzniká (transformuje se)  „z krve matky“. Pokud tedy nebude mít krev matky výživu, nebude silná, pak nebude také dostatek mateřského mléka.

Co byste měli například vědět je, že první zásadní podpora kojení spočívá v přiložení hned po porodu miminka na holou kůži maminky. Je důležité tohle provést a nechat tam miminko přitulené a přikryté. Přiložit miminko po porodu na holou kůži maminky je přirozené. Nemusí se hned vážit a měřit (většinou během hodiny nepřibere a nezvětší se ). Miminko lze navíc prohlédnout  i na bříšku maminky. A taky drobná poranění po porodu lze ošetřit, aniž by miminko na bříšku někomu vadilo.

Spoustu věcí vnitřně cítí a ví každá nastávající maminka. Jenom ne každá může mít tu sílu nebo odvahu si to, co je pro ni a její děťátko prospěšné, v porodnici prosadit. Třeba to přiložení děťátka hned po porodu na holou kůži maminky. Pokud třeba tohle může být váš problém, že si nedokážete něco přirozeně prosadit, tak je pak potřeba ve vašem konkrétním případě na tom zapracovat – to je ta individuální informace čistě pro vás.

Aleš Sušický – terapeut a autor projektu Pripravanaporod.cz

Přidej se k nám a sdílej.
error20
Tweet 20
fb-share-icon20