Předporodní příprava musí být kvalitní a individuální

Předporodní příprava je něco, na co se budoucích maminek ptají snad v každé porodnici. „Chodila jste někam na předporodní přípravu?“ Předporodní příprava se v dnešní době považuje za něco samozřejmého. Ale není příprava jako příprava.

Předporodní přípravy a kurzy nabízí maminkám spoustu informací, které s těhotenstvím a porodem souvisí. Ale tím, že se často jedná pouze o informace, tak taková příprava moc často mamince v praxi nepomůže. Nejlepším příkladem toho je bolest a její zvládání u porodu.

Porod je o námaze, o náročné práci, ne o bolesti

„ Syny budeš rodit v utrpení, …“ „v bolestech rodit budeš…“ je velmi zavádějící a špatný překlad. Možná to překládal někdo, kdo měl nějaký osobní problém. Přesný překlad původní Bible z hebrejštiny je „v námaze rodit budeš“, nebo „s námahou rodit budeš“. Původní text hovoří o „námaze“, „náročné práci“, nikoliv primárně o bolesti a utrpení. Dokonce i v současné angličtině slovo „labour“ znamená v dalších významech práce, námaha, úsilí.

Proč o tom mluvím? Protože porod nebyl od počátku dán, aby ženy trpěly. To, že si v některých případech ženy z porodu bolestivou a traumatizující zkušenost odnášejí, není princip. Spíš se něco pokazilo, zamotalo, podcenilo.

Předporodní příprava

Kdy nebude porod tolik bolestivý? Kdy bolest nebude destruktivní?

Návod je v úvodním citátu. Když se k porodu postavíme jako k náročné práci, k namáhavé činnosti, na kterou se musíme připravit.
Protože pokud vás bude čekat nějaký náročný, nebo namáhavý výkon, je velmi moudré se na něj připravit. Pokud budeme chtít absolvovat nějaký horský přechod, určitě nám přijde moudré na to aktivně „natrénovat“.

Musíme vědět jak se v horách moudře pohybovat a chovat, znát a respektovat zákony hor, mít se sebou dobré vybavení. Když budeme jenom pasivně sbírat obecné informace ze kterých si uděláme „plán přechodu horského hřebene“ (pomyslný porodní plán) a nebudeme individuálně připravení, tak si můžeme s naším „plánem přechodu horského hřebene“ (naším pomyslným porodním plánem) leda tak vypodložit hlavu na nosítkách horské záchranné služby. Když si pouze vysníme ve svých představách a „vizualizacích“ jak to bude vše krásné, ale nic pro to sami neuděláme, můžeme být překvapeni, jak se pak může realita lišit od našeho snu.

Předporodní příprava nemůže být jen o informacích

Proto je v dnešní době tak zásadní a nezbytná velmi kvalitní a individuální předporodní příprava. Znám za svou praxi mnoho maminek, které daly důraz na sbírání velkého množství obecných informací (knihy, kurzy) a na pečlivě udělaný porodní plán. Ale zapomněly na individuální přípravu, na „trénink“ k porodu v podobě načerpání energie kvalitní výživou a rytmem odpočinku. Neměly k porodu dobré nástroje, které mohou v případě nutnosti použít. A pak byly zaskočené, že to tak bolí, že porod neběží tak, jak to mám v tom plánu.

Tomu můžeme předejít individuální předporodní přípravou, bez ní to nedává moc smysl. Během kvalitní individuální předporodní přípravy mají maminky prostor se k přirozenému porodu přiblížit asi nejvíc. Tedy, přiblížit se především sama sobě, naučit se pracovat se svými strachy, s bolestí, s dechem a svojí energií. Vnímání těla, dýchání, cviky pro uvolnění, metody bezlékového zvládání bolesti a optimistické vnímání celého těhotenství, zrození, mateřství, protože vnitřní naladění je zásadní. Taková příprava vám u samotného porodu dovolí stáhnout se sama do sebe, nemyslet, jen se nést na vlně porodního procesu, prodýchávat jej nebo klidně protančit.

Aleš Sušický – terapeut a autor projektu Pripravanaporod.cz

Přidej se k nám a sdílej.
error20
Tweet 20
fb-share-icon20