Předporodní kurz Brno a okolí

Předporodní kurz Brno a okolí

Náš předporodní kurz „Příprava na spokojený porod“ je projekt, který v současné době nenabízí žádný další subjekt zabývající se přípravou na porod.

Proč? Čím jsme jiní?

  1. S naším týmem lektorů vás budeme učit postupy, které pokud uděláte, tak váš porod zvládnete v klidu, bez komplikací. Porodní bolesti, kterých se většina maminek logicky bojí, budete vnímat spíše jako „intenzivní pocity“. Maminky nemusí u porodu trpět a odnést si z porodu bolestný zážitek. 
  2. Jsme si vědomi souvislostí, které současná medicína a porodnictví nezná a nepracuje s nimi. Souvislosti mezi tím, kdy porod nadměrně bolí a dlouho trvá nebo se komplikuje, a kdy tolik nebolí (maminka bolest dobře snáší) a porod spokojeně a klidně postupuje. A s těmito souvislostmi budeme pracovat i v tomto předporodním kurzu.
  3. Náš předporodní kurz neposkytuje obecné informace, které jsou všeobecně známé a často je maminka nijak nevyužije, spíše ji zahlcují. Ukazujeme a učíme věci, které se hodí konkrétní mamince pro její individuální situaci. Zaměřujeme se na individuální přípravu, protože ta je zárukou porodu bez destruktivní bolesti.  Vycházíme přitom z 20leté praxe.

Díky zpětné vazbě, kterou s našimi maminkami po porodu máme, můžeme dnes zodpovědně prohlásit: Těhotné maminky, které prošly naším kurzem a řídily se našimi doporučeními, rodí bez komplikací, plynule, bez zbytečné medikace. Naše maminky mají oproti běžnému průměru naprosté minimum císařských řezů a porodů vakuumextraktorem. Absolventky našeho kurzu zvládají porodní bolesti dobře a velmi dobře zpětně hodnotí svůj porod. Stížnosti na nadměrnou nesnesitelnou bolest u porodu jsme v našich dotaznících zpětného hodnocení porodu nezaznamenali.

Předporodní kurz

Předporodní kurz – obsah

Kurz je koncipován jako 6 lekcí. Každá lekce má tři hodiny a povede ji zkušený lektor pro danou oblast.

1. Lekce – jak se připravit na porod s minimem bolesti. Výživa v těhotenství

První lekce bude věnována vysvětlení konceptu přípravy na porod s minimem bolesti. Dozvíte se na kolika rovinách lze minimalizovat bolest u porodu.

První lekce bude také věnována výživě. Pochopíte, co a proč potřebuje žena během těhotenství z potravy přijímat. Zároveň si vysvětlíme, čím nahradit syntetické vitamíny z lékárny. Neodbudeme vás takovým klišé jako jezte zdravě a pestře, o kterém nikdo pořádně neví, co vlastně znamená. Vy se naučíte, co je výživná strava, a s čím vším vám v těhotenství může pomoci. To vše se vám ale bude hodit i po porodu, v šestinedělí, během celé doby kojení a pak i pro stravování vašich dětí. Nepropagujeme žádný konkrétní výživový směr, protože každý z nás je individuální. Výživa, kterou vás budeme učit, je inspirovaná spíše kuchyní našich babiček a prababiček, a podložená moderními poznatky. Lekci povede Aleš Sušický a Darina Šindelářová.

Předporodní kurz a výživa v těhotenství

2. Lekce – práce s myslí a psychikou

Druhá lekce bude věnována práci s myslí, emocemi a dechem. Cílem bude posílit pozitivní smýšlení maminky během těhotenství, její uvolnění a naladění se na miminko. Zároveň se seznámí i s tím, jak pracovat se strachem, a jak mu předcházet. Zaměříme se na to, jak svou mysl naladit, aby při porodu pomáhala, a jak během porodu dýchat (ukážeme si a vyzkoušíme konkrétní techniky). Lekci povede Darina Šindelářová.

3. Lekce –  porod a vše kolem něj

Třetí lekce se zaměří na období samotného porodu. Řekneme si praktické a důležité věci přímo z porodního sálu – jak rozeznat kontrakce od poslíčků, kdy jet do porodnice, co se sebou do porodnice, jak sestavit porodní plán,jak připravit hráz na porod, a další. Seznámíme se i s jednotlivými fázemi porodu, a co se během nich děje – úlevové pozice a prostředky, porodní polohy, a další. Vysvětlíme si i klasickou medikaci používanou na tlumení bolesti u porodu (analgetika, spasmolitika, epidurál) – výhody a nevýhody. Co je to poporodní bonding a jak na něj – navázání kontaktu s miminkem. Lekci povede porodní asistentka Irena Slavíčková

4. Lekce –  lekce s tatínky

V této lekci si tatínci mohou udělat přesnou představu o tom, co vás v blízké i vzdálenější budoucnosti čeká. Řekneme si v čem spočívá role otce u porodu. Jak může pomoci své ženě, jak o ni pečovat a dodat jí pocit bezpečí a klidu. V této lekci s tatínky si můžete i prakticky vyzkoušet jednotlivé úlevové a porodní polohy.  Lekci povede Irena Slavíčková a Aleš Sušický. 

Předporodní kurz

5. Lekce – šestinedělí a kojení

V lekci šestinedělí a kojení se zaměříme na fyzické a psychické změny po porodu, poporodní poranění a jejich ošetření, hygiena, a další. Vysvětlíme si techniky kojení, pozice matky a dítěte, časté problémy a jejich řešení, odstříkávání a uskladňování mateřského mléka, alternativní způsoby krmení, aj. Základní péče o novorozeně (ošetření pupíku, koupání, polohy pro spánek, aj.). Lekci povede porodní asistentka Irena Slavíčková 

6. Lekce – účinné prostředky k tlumení bolesti na porodním sále, užitečné postupy pro porod. Tatínek u porodu nemusí jen přihlížet

Lekce bude opět věnovaná situacím na porodním sále – přenášení, vyvolání porodu, ověřené a účinné prostředky, aby bolest během porodu nevznikala, či jak tlumit již existující bolest nejen medikací (kterou jsme si vysvětlili ve 3. lekci). Tato lekce bude pro maminky s tatínky. Naučíme tatínky pracovat s vybranými účinnými postupy, kterými mohou v případě potřeby pomoci rodící mamince. Tyto prostředky se lze snadno naučit používat a v případě potřeby dokáží hodně pomoci. Pro maminky bude důležitá informace, jak rychle nabrat energii po porodu a v šestinedělí pomocí stravy a bylin. Lekci povede Aleš Sušický.

užitečné prostředky k porodu

Ke každé lekci obdržíte i materiály. A i po skončení předporodního kurzu máte naši podporu. Díky této podpoře se účastnice našich kurzů cítí v bezpečí a klidu. Proto i vy se na nás můžete po skončení předporodní přípravy kdykoliv telefonicky či osobně obrátit, obzvláště když se už porod spustí a budete se potřebovat ujistit, kdy jet do porodnice, apod.

V případě zájmu můžeme držet i pohotovost, abychom v případě vašeho porodu byli připraveni a mohli jsme vám být osobně nápomocni (tato služba je zpoplatněna a více info na tel. 608 020 114).

Předporodní kurz – cena a přihlášení

Neposkytujeme jenom informace, ale pracujeme s individualitou každé maminky, je tedy důležité začít s předporodní přípravou, co nejdříve. Klidně už od ukončeného 3. měsíce těhotenství. Čím dříve totiž začneme, tím lepších výsledků můžeme dosáhnout! Náš předporodní kurz mohou navštěvovat i ženy, které se na miminko teprve připravují a těhotné ještě nejsou. 

Předporodní kurz od 17. 9. 2020 je již v běhu a je plně obsazen.

Další předporodní kurz bude spuštěn od 29. 10. 2020. Nepotkáme se ale osobně v Bráně k dětem, ale budeme si povídat naživo na videokonferenci. Žádná předtočená videa.

Proč takový předporodní kurz? Jaké to má pro vás výhody?

  1. Můžete zůstat v bezpečí a teple svého domova a přesto se uvidíme naživo.
  2. Můžete okamžitě konzultovat všechny své otázky a problémy, což s předtočenými videi nejde.
  3. Cena bude o 40% nižší. Tedy místo 3000 Kč zaplatíte pouze 1800 Kč.
  4. V ceně budete mít i jednu 30 minutovou individuální konzultaci (opět online nebo v Brně Komíně osobně).
  5. I po skončení předporodního kurzu máte od nás podporu, až do vašeho porodu – můžete se tedy na nás kdykoliv obrátit. Všechny podrobnosti ke kurzu naleznete zde>>

Volitelné skupinové lekce mimo předporodní kurz

Mezi volitelné skupinové lekce, které naše těhotenské centrum nabízí a doporučuje, patří:

Tyto 2 lekce jsou zvlášť mimo náš předporodní kurz. Je to proto, že ne všechny maminky tyto lekce potřebují. Některé totiž nechtějí cvičit nebo mají už vybrané své cvičení. A co se týče péče o miminko, tak některé maminky už čekají druhé miminko, a tak mají péči již zvládnutou.