Nevolnost v těhotenství lze zmírnit i stravou

Ranní nevolnost může v těhotenství pěkně potrápit. Obzvláště pokud to nezůstane jen u ranní nevolnosti, ale přejde to ve zvracení, které se stupňuje a nepřestává. Nastávající maminka je tak bez síly a je vyčerpaná. Kde se tato nevolnost a zvracení bere?

Existuje mnoho teorií o tom, co způsobuje ranní nevolnost. Jedna z nich zahrnuje zvýšené hladiny hormonů jako je estrogen a progesteron. Během těhotenství se totiž hladiny estrogenů mohou zvýšit až stonásobně. Tuto teorii však nelze brát moc vážně. Studie totiž neprokazují konzistentní důkazy o rozdílech v hladinách estrogenů mezi těhotnými ženami, které zažívají nevolnost, a těmi, které ne. Nicméně problém může být spíše s tím, že ženy, které zažívají ranní nevolnost, postrádají enzymatické mechanismy pro čištění hormonů.

Dále se mluví o zvýšené hladině progesteronu, který uvolňuje svaly v děloze. A podle teorie ohledně zvýšené hladiny hormonů, uvolňuje progesteron i žaludek a střeva, což vede k nadmíře žaludeční kyseliny a refluxu.

Nevolnost v těhotenství jako ochrana před toxiny

Současná teorie o ranní nevolnosti si myslí, že se jedná o vyvinutou vlastnost, která chrání plod před toxiny požitými matkou. Zastánci této teorie tvrdí, že mnoho rostlin obsahuje chemické toxiny. Dospělí lidé, stejně jako ostatní zvířata, mají obranyschopnost proti toxinům rostlin.

 U plodu však nejsou tyto obranyschopnosti dosud vyvinuty a dokonce i malé dávky rostlinných toxinů, které mají na dospělé zanedbatelné účinky, mohou být pro embryo škodlivé nebo smrtící.

Podle této teorie, nevolnost a zvracení se objeví, když jsou ženy vystaveny vůni nebo chuti potravin, které pravděpodobně obsahují toxiny škodlivé pro plod, i když mohou být neškodné pro matku. Tato úvaha vedla k názoru, že ranní nevolnost je funkční adaptace a ne patologie.

Ranní nevolnost v těhotenství

Úskalí teorie toxinů spočívá v tom, že potraviny, u nichž je nejpravděpodobnější, že vyvolávají nevolnost, jsou živočišné tučné produkty, nikoliv rostlinné potraviny.

Tohle zjištění vedlo k revizím původního předpokladu. Takže nyní podle teorie toxinů ranní nevolnost chrání těhotnou ženu před špatným masem, které pravděpodobně nese patogenní organismy, a navíc toxiny z rostlinných potravin.

Jiný pohled na nevolnost v těhotenství

Zatímco ranní nevolnost se vyskytuje v rozvinutém světě, zdá se, že je vzácná nebo neexistující mezi skutečně primitivními národy. Takže můžeme pouze předpokládat, že ranní nevolnost není přirozenou reakcí na těhotenství. A v žádném případě by dlouhodobá nevolnost, která způsobuje, že je stravování obtížné, neměla být považována za normální.

Jedním z racionálnějších vysvětlení pro nevolnost v těhotenství je nedostatek žluči. Žluč (potřebná pro trávení tuků) si totiž tělo vyrábí z cholesterolu. Stejně jako si z cholesterolu vyrábí pohlavní hormony. Pokud tedy žena v těhotenství nemá k dispozici dostatek cholesterolu pro výrobu hormonů a žluče, tak bude vyrábět jen to nejdůležitější. V tomhle případě to budou hlavně hormony. 

Přirozeně tak vznikne nedostatek cholesterolu pro produkci žluče. Proto by tak v této situaci pojídání potravin obsahujících tuk mohlo způsobit i nevolnost. A vtipné je, že právě kvalitní tuky jsou zdrojem potřebného cholesterolu a poskytují dostatek kvalitních živin pro těhotnou ženu i dítě.

Jak tedy na nevolnost a zvracení?

Základem je vyhnout se nízké hladině cukru v krvi. Toho dosáhneme, když budeme jíst dostatečně často, aby se předešlo prázdnému žaludku. Na stálou hladinu cukru v krvi mají opět velice pozitivní vliv kvalitní tuky. Jenže pokud máte nedostatek cholesterolu, tak můžete být z počátku trošku v začarovaném kruhu.

Pokud tedy tuky v potravě ze začátku způsobují pocity nevolnosti, tak je potřeba podpořit trávení. Můžete si tedy po jídle vzít švédské hořké kapky. Dále je vhodné potraviny, které obsahují tuk, jíst s fermentovanými potravinami. Ty totiž díky přirozenému obsahu probiotických látek opět pomáhají s trávením. Pokud člověk není zvyklý jíst fermentované potraviny, tak zkuste alespoň jídlo pokapat čerstvou citrónovou šťávou.

Dále lze mezi jídly popíjet masokostní vývary s přidaným kokosovým mlékem. Čerstvý zázvor může být taktéž přidán do masokostních vývarů nebo jednoduše do horké vody. Připravíte si tak zázvorový čaj.

Nevolnost a zvracení v těhotenství

Ovoce často ženy trpící nevolností snáší. Proto zvolte banány. Jsou skvělým zdrojem vitamínu B6, který bývá u žen trpících těžkou ranní nevolností obvykle velmi nízký. Dlouhá a prudká ranní nevolnost totiž může být známkou pyrolurie. Je to stav vyžadující abnormálně vysoké hladiny vitamínu B6 a zinku. Dalším vhodným zdrojem tohoto vitamínu jsou játra. Večer, když je vám lépe, si tak můžete dopřát kvalitní játrové paté, které vás třeba zachrání před další ranní nevolností.

Pokud moc zvracíte a nejste schopna jíst, tak je důležité, aby se zabránilo dehydrataci. V tom vám pomůže perlivá voda s vymačkanou citrónovou šťávou + plus štědrá špetka soli. Již zmíněné masokostní vývary také fungují jako dobré rehydrátory.

Zdroj: The Nourishing Traditions Book of Baby & Child Care; od Sally Fallon Morell a Thomas S. Cowan.

Přidej se k nám a sdílej.
error20
Tweet 20
fb-share-icon20