Porodní plán očima porodní asistentky z praxe

Porodní plán je veliké téma dnešních maminek. Pracuji na porodním sále a denně se setkávám s velkou spoustou porodních plánů. Některé jsou jako přes kopírák, protože mnoho maminek navštívilo stejný předporodní kurz. Některé jsou stáhnuté z internetu, některé jsou sáhodlouhé plné zákoníků a paragrafů, a některé jsou napsané rukou na počmáraném papíře od dětí. Jiné jsou třeba jen plné piktogramů.

Mnohdy nám maminky při příjmu dávají do ruky právě ty stáhnuté z internetu se slovy „Tak tady máte ten porodní plán. Nevím, jestli je to dobře, ale kamarádka říkala, že nějaký mít musím.“ Opak je pravdou. Opravdu se sebou nemusíte do porodnice nosit porodní plán.

Než několika stránkový porodní plán, je pro obě strany z mé vlastní zkušenosti výhodnější, vzájemná komunikace. Protože mnohdy jsou opravdu velmi náročné služby, kdy není čas pročítat porodní plány. Lepší tedy je, když nám zdravotníkům povíte, co očekáváte od nás, od porodu, a co pro vás můžeme udělat, aby byl tento životní zážitek, co nejhezčí.

Návštěva porodnice místo porodního plánu

Než sepisovat dlouhý porodní plán, tak je lepší investovat čas do prohlídek porodních sálů, které pořádají nemocnice. Zjistíte, zda vám dané prostředí vyhovuje, doptáte se na místě porodních asistentek na věci, které vás opravdu zajímají a jsou pro vás důležité. Mnohdy prohlídka pomůže i v odbourání strachu z neznámého prostředí.

Pokud by vám samotná prohlídka nestačila, tak velmi často si lze domluvit i osobní schůzku se staniční sestrou, či s jinou porodní asistentkou z daného porodního sálu. Ta vám pak může objasnit nejasnosti a zodpoví případné dotazy.

Díky prohlídce můžete také zjistit, že se mnoho věcí, které máte ve svém porodním plánu, dělají automaticky. Ale taky můžete zjistit, že některý z vašich požadavků v dané nemocnici splnit nelze. Vyhnete se tak případnému zklamání, které by jinak mohlo v den porodu přijít.

Pokud je váš strach z nemocnic velký, tak zkuste zvážit, zda by pro vás nebyl lepší porod se soukromou porodní asistentkou, která má smlouvu v daném zdravotnickém zařízení. S tou se totiž setkáte již předem, budete se znát, ona bude vědět, jaké jsou vaše představy a můžete se tak opět vyvarovat nepříjemným situacím.

Porodní plán může být stručný a jasný

Pokud však máte obavy, že by to přeci jen nestačilo, tak si porodní plán připravte. Pokuste se ale prosím o stručnost a jasnost. Není to myšleno nijak zle. My jsme za informované rodičky rádi, ale někdy opravdu není času nazbyt.

Vyvarujte se prosím zbytečně direktivnímu vyjadřování. Stává se pak, že váš předem dobře míněný porodní plán nadělá více škody, než užitku. Napište si do svého plánu jen věci, které jsou pro vás opravdu důležité. Není nutné přinést několik stran, jen proto, že to tam měla i kamarádka. Stejně tak není potřeba psát věci, které se stále v porodních plánech objevují, ale ve skutečnosti se již dávno nedělají. Jako například holení při příjmu či preventivní zavedení kanyly.

Porodní plán by tedy měl sloužit pro sepsání vašich přání a představ. Neměl by však vyvolávat pocit nedůvěry ve zdravotní personál, či podněcování antipatií vůči komukoli zúčastněnému. Porod opravdu nelze naplánovat a výhodnější je domlouvat se se svou porodní asistentkou průběžně a řešit dané problémy operativně.

Byla by velká škoda, aby vaši radost z narození miminka přehlušila frustrace a zklamání z nedodržení porodního plánu. Základem je tedy komunikace a vlídné slovo, které otevírá dveře. Máme všichni společný cíl a to je šťastná maminka a spokojené zdravé miminko 🙂

Irena Slavíčková – porodní asistentka v porodnici Milosrdných Bratří

Přidej se k nám a sdílej.
error20
Tweet 20
fb-share-icon20