Taška do porodnice – co v ní nesmí chybět

Když se řekne taška do porodnice, tak by neměla být jedna, ale ideálně dvě. Jedna taška totiž bude určená na porodní sál a druhá na oddělení šestinedělí. Vždy si hlavně obě tašky zabalte trochu dříve, než v den termínu porodu.

Co taška do porodnice musí hlavně obsahovat, jsou všechny potřebné dokumenty. Ideální je uschovat je všechny do nějaké složky či fólie. Předejdete tak tomu, že je pak během kontrakce budete složitě a neúspěšně lovit v tašce.

Co se týče dokumentů, tak je potřeba si vzít:

 • občanský průkaz
 • kartičku pojištěnce
 • těhotenskou průkazku (včetně originálu vaší krevní skupiny)
 • všechny lékařské zprávy od vašeho gynekologa (i z ostatních vyšetření v průběhu těhotenství, či závěrečnou zprávu v případě hospitalizace)
 • vdané ženy potřebují oddací list
 • svobodné ženy si přinesou zápis z matriky o jménu dítěte (pokud se miminko bude jmenovat po vás, tak je nutný i váš rodný list)

Pokud jste na matrice, či v průběhu prenatální poradny dostali souhlas otce se jménem dítěte, tak ho vyplněný předejte i s oddacím listem, či zápisem z matriky porodní asistence při příjmu. Na internetových stránkách některých porodnic lze stáhnout i administrativní údaje. Ty dostanete i na ambulanci porodního sálu, kam budete chodit, až vás váš gynekolog odkáže na kontroly v nemocnici.

Tyto papíry je vhodné vyplnit ihned po obdržení, protože nikdy nevíme, kdy se porod rozběhne. A vyplněné administrativní údaje ulehčí práci nejen nám, porodním asistentkám, ale ani vás nebudeme mezi kontrakcemi trápit otázkami typu, jaké je sídlo vašeho zaměstnavatele.

Taška do porodnice by rozhodně měla obsahovat dobrou svačinu

Kromě důležitých dokumentů by taška do porodnice měla obsahovat přezůvky. Ideálně takové, které si můžete vzít i do sprchy. Přezůvky můžete přibalit i pro partnera. Dále si přibalte jednorázové kalhotky po porodu, které lze zakoupit například v lékárně. Ideální jsou síťované (připomínající gázu), jsou elastičtější a snáze se oblékají. Vezměte si i porodnické vložky, raději dvě balení.

Někdy porod začne odtokem plodové vody a pokud vložky nedostanete k dispozici na porodním sále, tak je dobré si jich raději přibalit více. Případně je posléze využijete v šestinedělí. S sebou si vezměte i nějakou svačinku a to jak pro vás, tak i pro váš doprovod. Nikdy nevíte, v jakou hodinu budete rodit, zda bude otevřená kantýna v nemocnici, či zda vám nabídnuté nemocniční jídlo bude chutnat. Je dobré si vzít i neperlivou vodu.

Nezapomeňte si do tašky zabalit i ručník a sprchový gel na porodní sál. Mnoho maminek tráví výraznou část první doby porodní právě ve vodě. Pokud si přejete trochu oživit nemocniční prostředí, tak si s sebou můžete přinést i svou oblíbenou hudbu, deku, či různá světýlka. Můžete si přinést i teplé ponožky a čepičku pro miminko.

Taška na oddělení šestinedělí

Na oddělení šestinedělí budete potřebovat hlavně porodnické vložky a zmiňované kalhotky po porodu. Výhodné jsou pro jejich pružnost a prodyšnost. Protože první dny po porodu je nutné mít na sobě více vložek najednou, které se do klasických kalhotek nevejdou. Jednorázové kalhotky po porodu navíc drží vložky tam, kde mají být a neposouvají se.

S sebou si vezměte další dva ručníky. Ten, který jste měla s sebou na porodním sále, může být špinavý. Pošlete ho tedy raději po partnerovi domů. Z důvodu odcházejících očistků po porodu, které jsou infekční, je tedy dobré mít jeden ručník pouze na tělo a jeden na intimní partie.

Nezapomeňte ani na osobní hygienu (kartáček, pasta na zuby, šampón, sprchový gel, odličovací mléko, atd.) a kosmetiku. Přibalte si i kvalitní kojící podprsenku, na které by se nemělo šetřit. Vaše citlivé bradavky v šestinedělí to ocení. S sebou si vezměte i vložky do podprsenky.

Dále budete potřebovat:

 • plenky nejmenší velikosti
 • vlhčené ubrousky
 • přebalovací podložky
 • látkovou plenu.
 • oblečení pro miminko na cestu domů z porodnice (po dobu pobytu vám novorozenecké sestřičky oblečení na miminko dají)

Nezapomeňte ani na léky a pár drobných

Do tašky na šestinedělí si vezměte i vaše léky, které běžně užíváte, nabíječku na telefon a jemný toaletní papír. Raději si přibalte i nějakou trvanlivější svačinu, či pokud máte nějaká stravovací omezení i ostatní potraviny. Nemocniční stravovací systém na vás samozřejmě bude myslet, ale ruku na srdce, je to pořád jen nemocnice a nikoli Hilton. Tudíž kdo je připraven, není překvapen a po porodu má každá hlad jako vlk 🙂

Pokud preferujete své oblečení, tak si můžete přinést i svou noční košili a župan. Jinak vám bude samozřejmě k dispozici erární oblečení. Větší finanční obnos nepotřebujete, pouze drobné na lehké občerstvení z nemocničního bufetu. Stejně tak doma nechte i šperky a dražší oblečení. Na oddělení šestinedělí jsme si všechny rovny a není potřeba honit parádu právě tady.

Na závěr si do tašky přihoďte jen dobrou náladu a jsme nachystaní! 🙂

Irena Slavíčková – porodní asistentka v porodnici Milosrdných Bratří

Přidej se k nám a sdílej.
error20
Tweet 20
fb-share-icon20