Těhotenské centrum

„Porodit ve svém tempu, bez nadbytečné bolesti a strachu, nerušená rutinními zásahy lékařů ani rutinní aplikací medikamentů, ve vlídném prostředí, obklopená pochopením a láskou. Porodit s pocitem bezpečí, aby se s pocitem bezpečí narodilo i miminko. Porodit spokojeně.“

Spokojený porod v našem pojetí je vlastně „normální“ porod, který běží sám, bez komplikací. Porod do kterého se nemusí zasahovat, protože to není nutné. Není to „alternativní“ porod. Spokojený porod vychází z toho, že se žena na porod preventivně – dopředu individuálně připraví. Aby porod běžel hladce, musí mít maminka dostatek síly fyzické i mentální, podporu, dostatek času i pochopení a důvěru v sebe. I v dnešních porodnicích lze porodit ve svém tempu, bez nadbytečné bolesti a strachu, nerušeně rutinními zásahy lékařů ani aplikací medikamentů, ve vlídném prostředí, obklopená pochopením a láskou – jak píšeme v základní definici spokojeného porodu. Zažil jsem to se svými klientkami například v porodnici v Krnově, ale i v porodnici u Milosrdných bratří v Brně, v porodnici ve Vyškově, v Bratislavě a dalších.

Individuální příprava

Znám za svou praxi mnoho maminek, které daly v rámci předporodní přípravy důraz na sbírání velkého množství informací a na pečlivě udělaný porodní plán. Ale zapomněly na individuální přípravu, na „trénink“ k porodu. Neměly k porodu dobré nástroje, které mohou v případě nutnosti použít. A pak byly zaskočené, že porod neběží tak, jak to mají v tom plánu, jak si to představovaly. Tomu můžeme předejít individuální předporodní přípravou.

Porod je o námaze, o náročné práci. Nikoliv primárně o bolesti a utrpení. A pokud máme náročnou práci zvládnout, tak je vhodné se na ni připravit. A to jak fyzicky, tak i psychicky.

Každá žena ale na tom bude fyzicky a psychicky jinak. Proto jí k porodu nebudou nikdy stačit obecné informace – příprava k porodu bude vyžadovat individuální přístup. Vhodná preventivní příprava je totiž tou nejlepší prevencí případných komplikací.

Projekt spokojený porod je vhodný pro ženy, které:

  • mají zájem aktivně se na průběh porodu připravit a podílet se na něm
  • chtějí získat z porodu především profit pro jejich miminko a dobrou zkušenost
  • nevyžadují a neplánují již dopředu chemické léky na tlumení bolesti ani léky na vyvolání a urychlení porodu, nebo neplánují dopředu císařský řez
  • rodit podle zásad spokojeného porodu mohou mít i maminky s miminkem koncem pánevním, maminky již po jednom císařském řezu, maminky, které přenášejí po termínu, maminky které rodí dříve apod.)

Rodit podle zásad spokojeného porodu má následující výhody:

  • stahy dělohy jsou pravidelnější, častější a silnější
  • podporuje se dilatace děložního hrdla
  • mezi kontrakcemi bývá větší uvolnění
  • více pohodlí, méně bolesti a stresu pro maminku i miminko
  • lepší stav novorozence, lepší start laktace po porodu