Těhotenské kurzy

Čím jsme jiní – neposkytujeme obecné informace, které jsou všeobecně známé a často je maminka nijak nevyužije, spíše ji zahlcují . Ukazujeme a učíme věci, které se hodí konkrétní mamince pro její individuální situaci.

Zaměřujeme se na individuální přípravu, protože ta je zárukou porodu bez destruktivní bolesti.  Vycházíme z 20 leté praxe.

Obsah kurzu

Kurz je koncipován jako 7 lekcí. Každá lekce má tři hodiny a povede ji zkušený terapeut pro danou oblast.

1. Lekce – jak se připravit na porod s minimem bolesti. Výživa v těhotenství.

První lekce bude věnována vysvětlení konceptu přípravy na porod s minimem bolesti. Dozvíte se užitečné informace toho, na kolik rovinách se dá minimalizovat bolest u porodu. Jak efektivně tlumit bolest u porodu přírodními nefarmakologickými postupy.  
První lekce bude také věnována výživě. Důraz je kladen na to, co nám ve stravě kriticky chybí. Výživná strava, ne syntetické vitamíny z lékárny. Řekneme si, čím si konkrétně zajistíme dostatek všech potřebných látek a čím své tělo posílíme, aby správně fungovalo. Lekci povede Aleš Sušický a Darina Šindelářová.

2. Lekce – práce s myslí a psychikou.

Druhá lekce bude věnována práci s myslí a tělem. Cílem bude posílit pozitivní smýšlení maminky během těhotenství. Proto se maminky v této lekci budou věnovat technikám, které podpoří jejich celkové uvolnění.  Zároveň se seznámí i s tím, jak pracovat se strachem a jak mu předcházet. Zaměříme se na to, jak svou mysl naladit, aby při porodu pomáhala. Jaké „obrazy“ si představit, aby se tělu líp rodilo. Trénink –  jak přistoupit ke strachu, bolesti, nastolení vnitřního klidu, odpojení se od mysli a okolí, práce s dechem, aj. Lekci povede Darina Šindelářová.

3. Lekce – cvičení s fyzioterapeutkou

Naučíme se, jak tělo protáhnout, uvolnit přetěžované části těla nastávající maminky. Půjdeme ale i více do hloubky správného držení těla, resp. se zaměříme na samotné jeho základy. Těhotenská cvičení, gravidjógy nabízí kvanta cviků pro těhotné, málokdo ale dbá na jejich správné provádění. A to se právě tady naučíme. Základem bude správné dýchání a aktivita svalů hlubokého stabilizačního systému v souhře s aktivitou svalů dna pánevního. Smyslem této lekce také bude ukázat maminkám, že si nemusí ve svém (po porodu často náročném) harmonogramu hledat 30 minut na cvičení, ale budou moct cvičit během procházky (s kočárkem), mytí nádobí, hraní si se svými ratolestmi či zefektivnit jakékoli jiné cvičení, které už znají. Lekci povede fyzioterapeutka  Hana Vanátová.

4. Lekce –  porod a vše kolem něj, šestinedělí a kojení.

Třetí lekce se zaměří na období samotného porodu zkušenostmi porodní asistentky pracující přímo na porodním sále. Praktické a důležité věci přímo z porodního sálu (kdy začne porod a jak to poznat, kdy do porodnice, co s sebou do porodnice, příjem na sál, porodní plán) 
Dozvíte se užitečné informace i ohledně šestinedělí a kojení pohledem porodní asistentky. Období šestinedělí – fyzické a psychické změny po porodu, poporodní poranění a jejich ošetření, životospráva a hygiena, režim dne, sexualita po porodu . Kojení – výhody kojení, technika kojení, pozice matky a dítěte, časté problémy a jejich řešení, odstříkávání a uskladňování mateřského mléka, alternativní způsoby krmení …  Lekci povede porodní asistentka Irena Slavíčková

5. Lekce –  lekce s tatínky

Zákonitosti porodu, úlevové polohy, dechové techniky u porodu, umění pracovat se svým tělem při porodu – porodní polohy.
Otec u porodu. Tatínci si mohou udělat přesnou představu o tom, co vás v blízké i vzdálenější budoucnosti čeká. Jednotlivé fáze porodu z pohledu partnera. Jak pomoci své ženě, jak o ni pečovat a dodat jí pocit bezpečí a klidu. Porodní polohy s otcem. Využití masáží, úlevové polohy u porodu a jejich nácvik. Porodní pozice. Pomoc při křížových bolestech. Lekci povede porodní asistentka Irena Slavíčková.

6. Lekce – účinné prostředky k tlumení bolesti na porodním sále, užitečné postupy pro porod

Přenášení a vyvolání porodu. Lekce bude věnovaná opět situaci na porodním sále a to ověřeným a účinným prostředkům, které umí tlumit bolest a podpořit přirozený porod. Tato lekce bude pro maminky s tatínky. Naučíme tatínky pracovat s vybranými účinnými postupy, kterými mohou v případě potřeby pomoci rodící mamince. Tyto prostředky se lze snadno naučit používat a v případě potřeby dokáží hodně pomoci. Pro maminky bude důležitá informace, jak rychle nabrat energii v šestinedělí (po porodu) pomocí bylin a stravy. Po porodu je velmi důležité doplnit  látky, které se spotřebovaly během těhotenství. Lekci povede Aleš Sušický.

7. Péče o děťátko

Koupání, přebalování, oblékání, správná manipulace s miminkem. Kosmetika a výbavička pro dítě. Režim dne, spánek a rituály u dětí. Novorozenecká žloutenka. Dětská kolika. Nošení dětí v kojeneckém nosítku nebo šátku. Dlouhodobé kojení – jak podpořit, odstavení, první příkrmy. Jak je to s umělou výživou. Vznik základních stravovacích návyků. Jak se u dětí vyhnout návyku na sladké. Běžné úrazy, nachlazení a horečnaté onemocnění, správné použití léků na srážení teploty. Očkování pro a proti. Praktické věci které maminky řeší do 2 let věku miminka. Lekci povede Darina Šindelářová.

Místo konání – Brána ke zdraví, Orlí 17, Brno

Cena :  2700 .- Kč  za všech 7 lekcí pro maminky přicházející od smluvního zdravotnického zařízení, se kterým spolupracujeme. Vzhledem k odbornému zaměření předporodní přípravy na minimalizaci bolesti u porodu spolupracujeme se zdravotnickými zařízeními. Pokud přicházíte ze zdravotnického zařízení, s kterým zatím smluvně nespolupracujeme, prosím kontaktujte nás. Pultová cena předporodní přípravy beze slevy je 3300 Kč. 

Cena je pro maminku i s tatínkem pro lekci s tatínky (5,6), 7 lekcí, jedna lekce 3 hodiny od 15.00 do 18.00, celkem 21 hodin.

V kurzu je 8 – 9 maminek ve podobném stádiu těhotenství.

Informace, dotazy : Mail:  pripravanaporod@centrum.cz
mob.  608 020 114 

              Přihláška na kurz:  Přihláška na kurz.