Na přípravě záleží!

„ syny budeš rodit v utrpení, … „v bolestech rodit budeš…“ je velmi zavádějící a špatný překlad. Přesný překlad původní Bible z hebrejštiny je „v námaze rodit budeš“, nebo „s námahou rodit budeš“. Původní text hovoří o „námaze“, „náročné práci“, nikoliv primárně o bolesti a utrpení.

Porod je o námaze, o náročné práci.

Proč o tom mluvím? Protože pokud vás bude čekat nějaký náročný, nebo namáhavý výkon, je velmi moudré se na něj připravit. Pokud budeme chtít absolvovat nějaký horský přechod, určitě nám přijde moudré na to aktivně „natrénovat“. Musíme vědět jak se v horách moudře pohybovat a chovat, znát a respektovat zákony hor, mít sebou dobré vybavení. Když budeme jenom pasivně sbírat obecné informace ze kterých si uděláme „plán přechodu horského hřebene“ (pomyslný porodní plán) a nebudeme individuálně připravení, nebudeme dobře vybavení, nebudeme mít aktivně natrénováno, můžeme si s naším „plánem přechodu horského hřebene“ (naším pomyslným porodním plánem) leda tak vypodložit hlavu na nosítkách horské záchranné služby. Když si pouze vysníme ve svých představách a „vizualizacích“ jak to bude vše krásné, ale nic pro to sami neuděláme, můžeme být překvapeni, jak se pak může realita lišit od našeho snu.

Proto je v dnešní době tak zásadní a nezbytná velmi kvalitní a individuální předporodní příprava. Znám za svou praxi mnoho maminek, které dali důraz na sbírání velkého množství obecných informací (knihy, kurzy) a na pečlivě udělaný porodní plán. Ale zapomněly na individuální přípravu, na „trénink“ k porodu v podobě načerpání energie kvalitní výživou a rytmem odpočinku. Neměly k porodu dobré nástroje, které mohou v případě nutnosti použít. A pak byly zaskočené, že to tak nefunguje, že porod neběží tak, jak to mám v tom plánu.

Tomu můžeme předejít individuální předporodní přípravou, bez ní to nedává moc smysl. Během kvalitní individuální předporodní přípravy mají maminky prostor se k přirozenému porodu přiblížit asi nejvíc. Tedy, přiblížit se především sama sobě, naučit se pracovat se svými strachy, s bolestí, s dechem a svojí energií. Vnímání těla, dýchání, cviky pro uvolnění, metody bezlékového zvládání bolesti a optimistické vnímání celého těhotenství, zrození, mateřství, protože vnitřní naladění je zásadní. Taková příprava vám u samotného porodu dovolí stáhnout se sama do sebe, nemyslet, jen se nést na vlně porodního procesu, prodýchávat jej nebo klidně protančit.

Aleš Sušický, terapeut tradiční čínské medicíny