Jaké informace jsou opravdu důležité

Příklad: téma přednášky standardního těhotenského kurzu – „první, druhá, třetí, čtvrtá doba porodní“.  🙂  Myslíte, že to budete řešit, až přijdou stahy a začnete rodit? Budete si někam dělat čárky? Odpovím vám – ne, vůbec ne. To co potřebujete za důležitou informaci pro Vás je, jak se připravit, nachystat, co všechno dopředu udělat, aby konkrétně Vám porod běžel hladce, dynamicky a bez komplikací, aby Vás tolik nebolel.
Aby byl porod bez komplikací, aby tolik nebolel, musíte udělat spoustu věcí ještě před porodem, během těhotenství. Logicky.

Připravujeme se na spokojený porod, ne na komplikace

A co takové téma těhotenského kurzu – patologické stavy v těhotenství a při porodu?  „Psychoprofylaktickou přípravou k porodu se snižuje stresová zátěž při porodu, protože rodička zná možné komplikace a je seznámena s připraveností týmu odborníků, kteří jí pomohou.“ zní medicínská definice určitého druhu předporodní přípravy. Slovo profylaxe znamená doslova „ochrana před nemocí“. Psychoprofylaktická příprava k porodu (která se standardně prování přímo v nemocnicích) má tedy již v názvu zakomponované nosné téma – „psychicky vás připravíme na nemoc (porod).

Proč se ale dívat na porod jako na nemoc, jako na potenciální patologii, kde očekáváme co se všechno může pokazit? Proč potřebujete k porodu negativní informace, které se nás pravděpodobně vůbec netýkají a pokud týkají, stejně je nebudeme řešit a bude je muset rozpoznat i řešit „připravený tým odborníků“ ? Záleží jenom na nás, jakou cestu k porodu si vybereme.

Tradiční čínská medicína má jinou definici – „tam kam směřují vaše myšlenky, tím směrem se ubírá i vaše čchi a tím pádem i váš život“. Budeme tedy směřovat naše myšlenky a tedy potažmo i věci které se nám budou dít směrem ke komplikacím a patologii, nebo směrem přirozenému a harmonickému chodu věcí?

Jsem přesvědčen, že potřebujete pozitivní informace, co udělat, aby konkrétně Vám takové stavy vůbec nenastaly, aby to prostě šlo mimo Vás. Patologickým stavům se nevyhneme, když o nich budeme mluvit a probereme si, jak přesně vypadají. Vyhneme se jim, když uděláme vše pro to, aby nenastaly. Proto vás bude učit tým profesionálních terapeutů, kteří ví, jak těmto stavům předejít, proto bude část kurzu individuální, abychom případně našli Vaše slabá místa a pomohly Vám je vyřešit.

Téma „složení mateřského mléka“, ani „výhoda a přínos kojení“ vám nepomůže v tom, jak dobře nastartovat kojení. Kojit chce dnes každá maminka. Jenže každá neví co udělat pro to, aby kojení dobře fungovalo, že základ dobrého kojení je strava plná živin a rytmus odpočinku (ne jen „technika“ kojení). Mateřské mléko vzniká (transformuje se) podle tradiční čínské medicíny „z krve matky“ – pokud nebude mít krev matky výživu, nebude silná, pak nebude také mateřské mléko.
Co by jste měli například vědět je, že první zásadní podpora kojení spočívá v přiložení hned po porodu miminka na holou kůži maminky a nechat ho tam zatulené a přikryté. Vy víte, že přiložit miminko po porodu na holou kůži maminky je přirozené, že se nemusí hned vážit a měřit (většinou během hodiny nepřibere a nezvětší se 🙂 ).

Že se může miminko prohlédnout  i na bříšku maminky, že může zůstat zakryté na bříšku maminky, i když se budou ošetřovat drobná poranění po porodu… protože to někde uvnitř ví každá máma. Jenom třeba nebudete mít tu sílu nebo odvahu si to v porodnici prosadit. Prosadit něco, co je velký profit pro kojení pro vás oba a co nestojí porodnici ani korunu navíc. A pokud Vy máte například problém si v porodnici prosadit, aby bylo přikryté miminko s Vámi nějaký čas na holém bříšku, je pak potřeba ve Vašem konkrétním případě na tom zapracovat – to je ta individuální informace čistě pro Vás. A když to všechno zvládnete, pak vás ten porod posílí, něco z něj oba získáte.

Aleš Sušický, terapeut tradiční čínské medicíny